Assessment/Development Center (ADC) to metoda diagnozy kompetencji, oparta na obserwacji zachowań. Dzięki ADC można uzyskać pogłębioną informację o sobie tak, aby jak najlepiej zaplanować swój rozwój.
Development Center pomaga zrozumieć swoje mocne strony i uświadomić sobie obszary rozwojowe. Assessment Center często wykorzystywane jest podczas rekrutacji, w celu wyboru kandydata, który w największym stopniu spełnia wymagania określone dla danego stanowiska.
Na proces ADC składają się różne zadania, symulujące konkretne aspekty pracy, np. rozmowy indywidulane lub grupowe, analizy danych liczbowych i sytuacji problemowych (case study) – symulacje mogą dotyczyć różnych branż i typów organizacji. Wszystko po to, aby w różnych kontekstach i sytuacjach obserwować zachowania uczestników i oceniać ich efektywność.
Poniżej wskazówki, o czym warto pamiętać przygotowując się do udziału w sesji Assessment/Development Center i podczas realizacji zadań:
Poszerz swoją wiedzę dla własnego komfortu – warto przed sesją poczytać o różnych rodzajach zadań ADC, o realizację których możesz zostać poproszony/a – będziesz lepiej przygotowany/a i unikniesz elementu zaskoczenia.
- Oprzyj się o własne doświadczenia – pomyśl, z jakich swoich umiejętności korzystasz na co dzień i uzyskujesz dzięki temu dobre efekty – sprawdzą się przy realizacji zadań podczas sesji.
- Pamiętaj o kwestiach organizacyjnych – sprawdź, gdzie odbywa się sesja. Jak najlepiej dostać się na miejsce? Jak długo potrwa podróż? Postaraj się dotrzeć na sesję minimum 15 minut przed czasem.
- Nie zapomnij o kwestiach technicznych – jeśli sesja odbywa się on-line, przetestuj odpowiednio wcześnie kamerę, dźwięk, platformę, na której zorganizowane jest wydarzenie. Wszystko po to, aby uniknąć dodatkowego stresu wynikającego z ewentualnych trudności.
- Zadbaj o siebie – w tym dniu potrzebujesz być w pełni swoich możliwości intelektualnych. Aby tak było, postaraj się o odpoczynek i regenerujący sen przed dniem sesji.
Podczas Assessment/Development Center:
- Czytaj instrukcje – przeczytaj całość instrukcji, aby zbudować sobie pełny obraz sytuacji z jaką się mierzysz. Rób hasłowe notatki, ale nie próbuj wyciągać wniosków pochopnie (w dalszej części instrukcji mogą znaleźć się nowe informacje, które wpłyną na twoje wnioski).
- Staraj się zaplanować swoje działania – przygotowując się do zadania zrób sobie krótką notatkę, jak chcesz je poprowadzić, od czego chcesz zacząć. Pamiętaj, że czas realizacji każdego zadania jest ograniczony.
- Uwierz w siebie – jeśli nie jesteś do końca zadowolony/a z efektów swoich działań w jakimś zadaniu, nie poddawaj się i pokaż swoje mocne strony w kolejnych zadaniach.
- Bądź aktywny/a, angażuj się – tylko na podstawie zaprezentowanych zachowań będzie możliwa obiektywna ich ocena i konstruktywny feedback na ich temat, dlatego wykorzystaj w pełni ten czas na zaprezentowanie siebie.
- Bądź naturalny/a – bądź sobą. Podchodź do zaproponowanych zadań tak, jakby były one częścią twojej dotychczasowej pracy, codziennych doświadczeń – dzięki temu ujawnisz w pełni swój potencjał.
Aby maksymalnie skorzystać dla siebie z metody Assessment / Development Center, warto podejść do tego zadania świadomie i nie zostawiać spraw przypadkowi.